Coraz częściej na dachach budynków pojawiają się płaskie ekrany - nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na to ekologiczne rozwiązanie, które w znaczący sposób może odciążyć budżet, jaki pochłania ogrzewanie.

Zakres naszych usług:

  • pomoc przy doborze właściwego rozwiązania - prowadzimy sprzedaż dwóch producentów. W zależności od wielkości budynku, rodzaju dachu i innych kwestii, wskazujemy optymalne urządzenie
  • pomoc przy pozyskaniu środków - obecnie większość gmin dofinansowuje zakup kolektorów słonecznych. Pomagamy przygotować wnioski.
  • sprzedaż urządzenia oraz instalacja
  • pomoc w eksploatacji i opieka serwisowa

Jak działa kolektor słoneczny?

Kolektor słoneczny, tzw. solar, to urządzenie o dość prostej konstrukcji, które przetwarza energię pochodzącą z promieni słonecznych w ciepło. Ogrzewa ono płyn - trudno zamarzający roztwór glikolu -  przepływający przez system cienkich rurek. Rurki te przymocowane są do metalowej płyty pokrytej specjalną powłoką, czyli absorbera. A wszystko to zamknięte jest w specjalnej obudowie, której zadaniem jest chronić kolektor przed warunkami atmosferycznymi i zniszczeniem. To oczywiście w dużym skrócie przedstawiona konstrukcja kolektora płaskiego - najczęściej spotykanego. Bardzo istotna jest jakość materiałów, z których wykonany jest kolektor, a także sposób połączeń rurek. Rozpiętość cenowa dostępnych na rynku solarów jest spora, ale warto zainwestować nieco więcej pieniędzy, by korzyści z tego rozwiązania były wymierne.

Bardziej zaawansowanych rozwiązaniem jest kolektor próżniowy. Zbudowany jest on z umieszczonych równolegle i połączonych ze sobą rurek, z których każda posiada wewnątrz mniejszą rurkę z absorberem, wokół którego znajduje się próżnia. Próżnia stanowi izolację rurki. Zaletą tego rozwiązania są niskie straty ciepła i lepsza wydajność kolektora. Wśród kolektorów próżniowych jest wiele rozwiązań konstrukcyjnych, włącznie z instalacją specjalnego zwierciadła, które odbija promienie słoneczne tak, by padały również od spodu absorbera.

Dlaczego warto zainwestować w kolektor słoneczny?

Obecnie budowane domy wykorzystują więcej niż jedno źródło ciepła. Kolektor słoneczny sprawdzi się jako rozwiązanie uzupełniające, wykorzystywane zazwyczaj do ogrzewania wody użytkowej. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaki kolektor zostanie zainstalowany - wielkość, konstrukcja i przede wszystkim jakość. Najtańsze solary nie będą odbierać ciepła w pochmurne dni, okres ich pracy będzie ograniczał się jedynie do słonecznej aury. Biorąc pod uwagę stopień nasłonecznienia Polski, ilość dni naprawdę słonecznych nie jest wysoka.

Bywa, że ciepło pochodzące z kolektora słonecznego wykorzystywane jest jako wspomaganie w ogrzewaniu budynku - sprawdzi się np. przy ogrzewaniu podłogowym. Posiadacze basenów mogą np. wykorzystywać nadwyżki ciepła w okresie letnim do podgrzewania wody.

Kolejnym argumentem, który może przekonać niezdecydowanych jest możliwość uzyskania dofinansowania na zakup kolektorów słonecznych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacje udzielane są przez wybrane banki, współpracujące z Funduszem.

Urządzenia w naszej ofercie:

 Prowadzimy sprzedaż kolektorów słonecznych dwóch producentów: Vaillant i De Dietrich

Vaillant

W ofercie tego producenta znajdują się płaskie oraz próżniowe kolektory słoneczne, nagrodzone za wzornictwo. Ponadto asortyment obejmuje podgrzewacze zasobnikowe wody do układów solarnych, regulatory, osprzęt i rozwiązania systemowe do małych obiektów.

Szczegółową ofertę znajdziesz na stronie producenta.

De Dietrich

Oferta firmy De Dietrich to również kolektory płaskie oraz rurowe (próżniowe). Dodatkowo w sprzedaży są również podgrzewacze solarne c.w.u. oraz zasobniki do magazynowania ciepłej wody. Dostępne są jeszcze podgrzewacze mieszane do natychmiastowego wytwarzania c.w.u. i/lub wspomagania ogrzewania w instalacjach zbiorczych z istniejącym kotem.

Szczegółowa oferta na stronie producenta.

© 2017 AWW

Wykonanie i opieka: Studio Przy Lesie